Хірургічне відділення Тлумацької центральної районної лікарні

Кількість ліжок: 25
Опис відділення: 

 
Завідувач : Лапковський Анатолій Рудольфович
 
 
Об'єднане хірургічне відділення розміщується на другому поверсі основного, збудованого в 1976 році типового приміщення центральної районної лікарні. Тут же ( в окремому крилі) знаходиться операційний блок. у відділенні є чисті і гнійні палати, ізолятори, перев'язочні і ін. у відповідності Положення про хірургічне відділення центральної районної лікарні.
 
 В склад об’єднаного хірургічного відділення Тлумацької центральної районної лікарні станом на 01.11.2011 року входили: 25 ліжок загальної хірургії,10 урологічних ліжок, 10 отоларингологічних та 10 офтальмологічних ліжок.
 
У відділенні проводяться такі оперативні втручання: резекція шлунку при виразковій хворобі та раку шлунку, гастректомії, висічення  виразки при перфоративних та кровоточивих виразках ДПК і шлунку,  апендектомії, резекція  тонкого та товстого  кишківника,  операції з приводу планової  та защемленої грижі, злукової хвороби  органів черевної  порожнини, операції при непухлинних захворюваннях прямої кишки, операції з приводу гострої механічної непрохідності кишківника, операції з приводу варикозної хвороби нижніх кінцівок, ампутації нижніх кінцівок, операції з приводу травм органів черевної порожнини та грудної клітки і ін.

Історична довідка: 

 
Становлення хірургії на Тлумаччині має свою історію. В повоєнні роки в районі відчувалися певні проблеми з медичними кадрами, високим був показник плинності серед лікарів-спеціалістів. Майже всі завідуючі районним відділом охорони здоров’я, чи головні лікарі центральної районної лікарні були, за сумісництвом, хірургами. З часу відкриття центральної районної лікарні у м. Тлумачі функціонувало 8 хірургічних ліжок, в 1945 році тут було проліковано лише 146 хворих. Спеціалізована хірургічна допомога надавалася одним лікарем-хірургом.    
         Своїх зусиль у розвиток хірургії доклав Антон Палагнюк, який після закінчення Станіславського медичного інституту у 1952 році, був направлений на роботу в наш район.  У 1953 році, з відкриттям хірургічного відділення на 22 ліжка, він стає першим завідувачем і працює на цій посаді до 1979 року, до часу виходу на пенсію. Спеціалісти хірургічного відділення працюють над удосконаленням форм надання допомоги населенню краю: в цей час тут виконуються оперативні втручання з приводу гострого апендициту, вправимої та защемленої кили, гострої кишкової непрохідності та інші.
         Поповнюється хірургічне відділення і високопрофесійними кадрами. З 1963 року на посаді лікаря-хірурга центральної районної лікарні працює Євген Остапенко (з 1967 року навчався в аспірантурі, після закінчення якої працював асистентом, а пізніше – доцентом кафедри шпитальної хірургії Івано-Франківської медичної академії). А з вересня 1967 року на посаду хірурга-ординатора центральної районної лікарні призначено Рудольф Лапковського,  який з 1979 по 1997 роки завідував хірургічним відділенням і в даний час продовжує працювати на посаді ургентного хірурга як визнаний фахівець своєї справи.

 
 
         Свої зусилля і вагомий внесок у розвиток охорони здоров’я району, зокрема у становлення хірургічної служби в центральній районній лікарні, розширення діапазону оперативних хірургічних втручань також доклали:
         1958 – 1963 рр. – головний лікар, хірург Д.Фарлей
         1974 – 1989 рр. – лікар-хірург В.Чорний
         1984 – 1989 рр. – лікарі, ургентні хірурги Я.Блошенко, В.Палагнюк
         1984 – 1986 рр. – заступник головного лікаря з лікувальної роботи, хірург, кандидат медичних наук Л.Бабенко
         1984 – 1998 рр.– заступник головного лікаря з медичного забезпечення (а з 1993 по 1998 рр.-головний лікар ЦРЛ), хірург М.Яворський
         1985 – 1996 рр. – хірург І.Дожданюк
         1990 – 1996 рр. – ургентний хірург О.Гаврилишин
 
         З 1970 по 1983 рр., в період діяльності на посаді головного лікаря району лікаря-хірурга С.Гаврилика, значно зміцнюється матеріально-технічна база охорони здоров’я, зокрема, хірургічної служби. Відкривається ряд нових відділень хірургічного профілю: офтальмологічне, отоларингологічне. Хірургічне відділення з цього часу функціонує на 35 ліжок, з них 10 – урологічних., збільшується ліжковий фонд травматологічного відділення. Першим завідувачем ЛОР-очного відділу на 40 ліжок (з них 20 офтальмологічних, 20 отоларингологічних), що був відкритий у новій лікарні, призначається Ярема Богайчук. У 1985 році його змінює Василь Будзиновський і працює на посаді завідувача ЛОР-очного відділу до 1992 року – часу реорганізації відділу в об’єднане хірургічне відділення.
 
Поступово удосконалюється система надання необхідних медичних послуг населенню. Операційний блок з примітивної операційної, передопераційної та перев’язувальної в центральній районній лікарні займає окреме приміщення з 4-ма операційними залами, передопераційними, автономною автоклавною та рядом допоміжних кабінетів. Вводиться повноцінна ургентна служба з цілодобовим чергуванням лікаря-хірурга, акушер-гінеколога, травматологів, анестезіологів-реаніматологів з відповідними штатами операційних сестер, медсестер-анестезисток і т.д. У 80-90-х роках почали проводитися нові оперативні втручання, зокрема холецистектомії, резекції шлунка, венекзерези та інші.

        
З березня 1990 року лікарем-хірургом центральної районної лікарні працює В.Пилипчук, який поряд з практичною діяльністю займається науковою роботою, і у 1996 році під керівництвом професора М.Василюка захищає кандидатську дисертацію. У червні 1997 року він призначається завідувачем хірургічного відділення і позаштатним районним хірургом.
        

У березні 2004 року завідувачем об‘єднаного хірургічного відділення стає А.Лапковський, який разом із лікарями-хірургами Р.Лапковським,, М..Глинчаком,  Є.Мойсиком, О..Москаликом, І.Проциком, О.Романчуком надають населенню висококваліфіковану хірургічну допомогу: виконуються всі види оперативних втручань та планова хірургічна медична допомога. Зокрема, здійснюються операції на жовчевому міхурі, позапечінкових жовчевих шляхах, резекції шлунка, радикальні операції з приводу ускладнених виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, геміколектомії, венекзерези та ряд інших складних операційних втручань. Високопрофесійну консультативну та практичну допомогу у лікуванні та оздоровленні населення району на посаді ургентного хірурга надає В.Пилипчук, кандидат медичних наук, головний хірург управління охорони здоров‘я Івано-Франківської області.
 
         На сьогоднішній день об‘єднане хірургічне відділення, внаслідок проведеного реформування у січні 2007 року, включає в себе: хірургію, урологію, отоларингологію і офтальмологію. Тут функціонує 55 ліжок, з яких 25 – загальнохірургічного профілю, 10 – урологічного, 10 – офтальмологічного, 10 – отоларингологічного.
              Загалом, станом на 01.01.2011 року в районі працює 9 хірургів (3 з яких мають вищу категорію, 3 – першу і 3 - другу), 7 травматологів, 1 уролог, 4 анестезіологи, 5 лорів та 3 офтальмологи.      
         Об’єднане хірургічне відділення – одне з кращих в ЦРЛ, укомплектоване висококваліфікованими кадрами, забезпечує хірургічною допомогою населення району на відповідному професійному рівні.
 
 
 
 
Публікації лікарів  Окремі лікарі - хірурги  вдало поєднюють практичну роботу з науковою, мають  друковані праці :
 
1. Українські медичні вісті. УІІ конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств, м. Ужгород. 1998 рік. Том 2, число 1-2 (59-60).
 
Журнал Всеукраїнського лікарського товариства, ст. 16.; Михайло Василюк, Ігор Процик „ Довготривала доартеріальна регіонарна інфузія в комплексному хірургічному лікуванні гнійних процесів верхніх і нижніх кінцівок”.
 
2. Буковинський медичний вісник. Український науковий журнал. Том 3. № 3-4. 11-12 листопада 1999 року ст. 100. Ігор Ярославович Процик „Довготривала доартеріальна регіонарна інфузія в комплексному хірургічному лікуванні гнійних процесів верхніх кінцівок ”.
 
3. Галицький лікарський вісник № 3. 1999 рік. ст. 33. Процик І.Я. „Зміни імунологічного статусу організму у хворих з нагнійними процесами пальців і кисті та їх комплексне хірургічне лікування.” 
 

Контактні дані: 

 
 вул. Винниченка 84,    м. Тлумач. Івано-Франківської обл. 78000. тел./факс лікарні (03479)21235, елект. адреса: tlumach_crl @ yahoo. com ;  тел. відділення: (03479)22392

Колектив

Глинчак Михайло Юрійович
Лапковський Анатолій Рудольфович
Маланчук Віталій Ярославович